Cyklus výstav „Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného“
(Mariánská Týnice, Praha, Plzeň, Zlín)

Výstava ŽENY A DOBRODRUŽSTVÍ BOHUMILA KONEČNÉHO - Galerie Jiřího Trnky, nám. Republiky 40, Plzeň, 7.12.2018. – 19. 1. 2019

V Galerii Jiřího Trnky probíhá od 7. prosince do 19. ledna výstava Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného. Plzeňský rodák Bohumil Konečný přezdívaný Bimba  je výjimečný a znovu objevovaný malíř a ilustrátor 2. poloviny 20. století.  

Bohumil Konečný se v Plzni narodil a až do absolvování reálky zde žil, později se sem vracel za rodiči. Jeho spolužákem byl Miroslav Horníček. Na jejich studentská léta vzpomínal Horníček takto: „Já chodil s Bimbou od první třídy a už tenkrát ho vodili kantoři od třídy ke třídě, aby klukům maloval na tabuli kovboje, koně, indiány. Byl to takový ideál mých klukovských let, milovali jsme společně Douglase Fairbankse a znali jsme se pak ještě na reálce. On maturoval o rok dřív, začali jsme stejně, ale já tercii opakoval. Tak mi o rok unikl.“

V Plzni vznikla Konečného slavná školní karikatura profesorského sboru kulometná rota, jeho první ilustrace pro časopisy Ahoj, Humoristické listy, Rozruch, ilustrace pro knihy Jaroslava Foglara Boj o první místo a Přístav volá či erotické Intimní obrazy. Touto výstavou se Bohumil Konečný - Bimba do Plzně symbolicky vrací. Ani galerie Jiřího Trnky nebyla vybrána náhodou – zde byla v roce 2006 veřejnosti poprvé představena kulometná rota a další reprodukce díla Bohumila Konečného na výstavě Poselství jednoho století. Tato výstava nastartovala nový zájem o tvorbu Bohumila Konečného - následovala dvojice velkých výstav originálů Bohumila Konečného v Západočeském muzeu v Plzni v roce 2007 a v Obecním domě v Praze v roce 2008 kurátorů Jana Hosnedla a Františka Ulče.

Výstava v Plzni bude zahrnovat výběr ho nejlepšího z tvorby Bohumila Konečného – budou zde k vidění originály jeho dětských a studentských kreseb, ilustrace a obálky pro prvorepublikové časopisy Rozruch, Mladý hlasatel, poválečný časopis Vpřed, originály z knih Otakara Batličky a Jaroslava Foglara (včetně Přístavu volá, který vznikl v Plzni). Výstava představí v Plzni poprvé i originální obálky Konečného z Humoristických listů, originály plakátů pro firmu Baťa či poválečný export, poprvé budou v Plzni vystaveny erotické Intimní obrazy.

Celou výstavu doplňují doprovodné akce:

  • 13. 12. 2018 a 17. 1. 2019 komentované prohlídky s kurátorem výstavy Janem Hosnedlem
  • 8. 1. 2019 projekce filmu Ladislava Moulise BIMBA - příběh zapomenutého malíře a beseda s kurátorem výstavy v Galerii 13 v Pražské ulici, moderuje Jiří Hlobil

Změna programu vyhrazena!

V rámci výstavy vyšla kniha Jana Hosnedla Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného.

 

Ženy a jiná dobrodružství Bohumila Konečného

7. 12. 2018 - 19. 1. 2019, Galerie Jiřího Trnky, nám. Republiky 40, Plzeň

Otevírací doba: úterý – neděle: 10.00 – 12.00, 13.00 – 17.00, galerie je uzavřena 25.12. 2018 a 1. 1. 2019

 

 

 

Cyklus výstav ŽENY A DOBRODRUŽSTVÍ BOHUMILA KONEČNÉHO probíhá v rámci projektu BOHUMIL KONEČNÝ-BIMBA, 1918-2018

V dubnu 2018 uplynulo 100 let od narození Bohumila Konečného. Na tento rok připravil Jan Hosnedl čtveřici vzpomínkových výstav v místech úzce spjatých s Konečného životem – proběhnou výstavy v Plzni, Mariánské Týnici na severním Plzeňsku, v Praze a ve Zlíně. V rámci tohoto projektu vznikla i kniha Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného.

Výstavy jsou velmi vhodné pro všechny věkové kategorie, mládež (skauty …), dokonce i pro cizince (fenomén Octobriany a David Bowie ...). Hodí se i pro školní výpravy, a to zejména pro hodiny výtvarné výchovy, dějepisu a občanské výchovy. Z hlediska výtvarné výchovy je zajímavá velká různorodost žánrů i použitých výtvarných technik. Z hlediska dějepisu a občanské výchovy tím, že na životě a tvorbě tohoto malíře lze ilustrovat dějinné peripetie 20. století: válka, poválečné budovatelské nadšení, 50. léta, uvolnění konce 60. let i doba normalizace. Kresby tohoto malíře jsou pro mládež dobře „čitelné“ a zajímavé: kresby dobrodružných knížek, westernů, ale i krajiny nebo krásné ženy.

Výstavy bude zahrnovat okolo 100 - 150 originálů (zapůjčených z velké části ze soukromých sbírek, částečně z Památníku národního písemnictví) a dalších reprodukcí. Od doby poslední výstavy v Obecním domě v Praze se objevila celá řada unikátních originálů – například obálka Vpředu s Foglarovou povídkou „Nevzdávej se!“, obálka Malého čtenáře s indiány či několik neznámých obálek z Humoristických listů s Bimbovými úžasnými pin-up girls. Na výstavách se objeví i originály z Mladého hlasatele a foglarovek, které byly řadu let nepřístupné v zapečetěném bytě Jaroslava Foglara. Výstavy bude doplňovat projekce dokumentárního filmu i komentované prohlídky s kurátorem výstavy a další doprovodný program.

Každá výstava bude v jiných prostorách a bude se částí originálů lišit – doporučujeme návštěvu všech výstav. Srdečně Vás zveme!

Výstavy patřící do cyklu:

Kurátor výstav

Jan Hosnedl

Výstavy probíhají pod záštitou

Josefa Bernarda, hejtmana Plzeňského kraje
Martina Baxy, primátora města Plzně
Petra Náhlíka, zastupitele města Plzně
Jana Wolfa, radního pro kulturu města Prahy