Cyklus výstav „Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného“
(Mariánská Týnice, Praha, Plzeň, Zlín)

Výstava ŽENY A JINÁ DOBRODRUŽSTVÍ BOHUMILA KONEČNÉHO - Villa Pellé, Pelléova 10, Praha, 25. 9. – 10. 11. 2018

Od 25. září probíhá v galerii Villa Pellé výstava Ženy a jiná dobrodružství Bohumila Konečného. Místo výstavy ve Villa Pellé nebylo vybráno náhodně - Bohumil Konečný patří k významným „obyvatelům“ pražských Dejvic. V roce 1936 sem přišel z Plzně na studia a bydlel zde na Nové koleji společně se spisovatelem Janem Drdou. Ten ho doporučil do tehdejších prvorepublikových časopisů - Ahoj na neděli, Hvězda čs. paní a dívek, Rozruch ... V Alešově ulici (dnešní Muchově), která ústí do Pelléovy ulice, měl první ateliér. Zde začaly jeho ilustrace pro slavný Foglarův časopis Mladý hlasatel či spolupráce s obuvnickým koncernem Baťa. Bohumil Konečný celý umělecký život v Praze žil a tvořil. Touto výstavou se symbolicky do Dejvic a do Prahy vrací.

Na výstavě je k vidění celá řada unikátních originálů – obálky knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, originály obálek z Mladého hlasatele, Rozruchů či Humoristických listů. Zcela poprvé bude vystavena obálka Mladého hlasatele s boxujícími chlapci z roku 1940, jediná Bimbova obálka z Malého čtenáře či obálka Vilímkova Humoristického kalendáře (1941). K vidění budou také originály, které byly 15 let zapečetěné v bytě Jaroslava Foglara.

Výstava je členěna do dvou hlavních částí, na ŽENY a DOBRODRUŽSTVÍ. V rámci části ŽENY budou poprvé vystaveny (pro starší 18 let) Intimní obrazy Bohumila Konečného. V sekci DOBRODRUŽSTVÍ bude speciální část věnována Rychlým šípům a Stínadlům v Konečného tvorbě.

V podkroví Villa Pellé je Bimbův studentský ateliér ALEŠOVA 6 a část věnovaná rodině a Praze. Kromě unikátních archivních materiálů zde bude také k vidění dokumentární film Ladislava Moulise BIMBA – příběh zapomenutého malíře.

Celou výstavu doplňuje řada doprovodných akcí:

  • 4. října – 18.00 – Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy Janem Hosnedlem
  • 20. října – 16.00 – Odpoledne s Rychlými šípy – povídání Václava Marhoula, kreslíře Jiřího Filípka, možná přijde i Jindra Hojer a ...?

             Odpoledne od 14.00 hra Rychlé šípy po Praze (připravuje Sdružení přátel Jar. Foglara)

  • 31. října –17.30  – Žena v komiksech a další tvorbě Bohumila Konečného – spojeno se křtem knihy – legendárního komiksu Zuzanka a její svět – Tomáš Prokůpek, Tomáš Pospiszyl, Ondřej Műller a další ...

Změna programu vyhrazena!

 

V rámci výstavy vyšla kniha Jana Hosnedla Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného.

 

Ženy a jiná dobrodružství Bohumila Konečného

25. 9. – 10. 11. 2018, Galerie Villa Pellé, Pelléova 10, Praha 6

Otevírací doba: út–ne od  13.00 do18.00