Retrospektivní výstava „Bimba - zapomenutý malíř Bohumil Konečný“
(Západočeské muzeum v Plzni, 8.3.2007 - 17.6.2007)

Pod záštitou:

Mgr. Martina Baxy, radního Plzeňského kraje pro oblast kultury a památkové péče
Ing. Petra Náhlíka, náměstka primátora města Plzně

Pořadatelé:

  • Západočeské muzeum v Plzni
  • Středoškolský klub ASK ČR při Gymnáziu v Plzni

Kurátoři:

  • Jan Hosnedl
  • František Ulč

Architektonické řešení, instalace:

  • Ludmila Kristová a další

Členění výstavy:

  1. Dětství a škola (dokumenty, kulometná rota, tabla, kniha absolventů …)
  2. Ilustrace k časopisům Mladý hlasatel a Vpřed (několik originálů, jinak spíše kopie, ve vitrínách vystavené časopisy) zejména ilustrace povídek Otakara Batličky a obálky
  3. Časopisy Ahoj a Rozruch (několik originálů, jinak spíše kopie, ve vitrínách vystavené časopisy)
  4. Reklamní tvorba (několik originálů, kopie) firmy Baťa, Jablonex, Petrof, Plzeňský prazdroj, Čedok, Okula, …
  5. Karikatury
  6. Knihy Jaroslava Foglara 5 knih, obálky a hlavně řada kreseb tuží
  7. Knihy Otakara Batličky obálky a hlavně řada kreseb tuží
  8. Další knihy
  9. Ženy řada originálů akvarely, perokresby …
  10. Amazona a Oktobriana několik originálů a zejména kopie
  11. Ilustrace do časopisu Svět motorů řada originálů akvarely
  12. Ilustrace do časopisu Rok polovníka akvarely,perokresby i oleje (originály)
  13. Obrazy s westernovou tematikou (kovbojové, koně, indiáni…) originály
  14. Dřevořezy tématika významných osobností (originály)
  15. Krajina (akvarely, olejomalby) - originály
  16. Rodina a portréty - originály
 

Jak to vše vzniklo

Měl jsem to štěstí, že se mi ve věku kolem 10 let dostaly do rukou foglarovky (rok 1985 ... ). Své sny jsem si začal plnit, když jsem o rok později začal chodit do vodáckého oddílu "Žlutý kvítek" v Plzni, kde jsem prožil nádherných 11 let. Nejdříve jako řadový člen a nakonec 5 let i jako vedoucí (to už po revoluci 99. oddílu vodních skautů Žlutý kvítek).Oddíl jsem přestal vést v době, kdy jsem studoval na vysoké škole. Mládeži se ale věnuji stále - učím v Plzni na Gymnáziu na Mikulášském náměstí matematiku a fyziku (už 6 let).

Před třemi lety škola slavila 90 let existence v budově na Mikulášském náměstí (před válkou II. státní československá reálka) a při této příležitosti byly na světlo světa vytažené z archivu staré archivní materiály. Jaké bylo mé překvapení, když se na dnu otevřených dveří objevila stará předválečná maturitní tabla gymnázia (z archivu školy). Jedno tablo bylo vytvořeno jako kreslené karikatury spolužáků a třídního s podpisem Bimba Konečný. A nejlepší bylo, když jsme nalezli originální kresbu (na balícím papíru - asi l m krát 3 metry) - karikaturu profesorského sboru - Kulometná rota. A na něm opět parafa Bimba. Nikdo z učitelů (ani výtvarníků) netušil o koho se jedná, ale já si okamžitě vzpomněl na titulní stránky Hlasatelů a Vpředů a na povídky Otakara Batličky a na - Bimbu Konečného!

Učitelský sbor  II. státní čskoslovenské reálky v Plzni alias „Kulometná rota“

Přes skautského sběratele Václava Noska - Windyho jsem sehnal kontakt na správce archivu Bohumila Konečného Františka Ulče, který mi poskytl řadu informací i archivních materiálů a pomohl dát dohromady článek do jubilejního almanachu, který připravujeme k vydání na podzim roku 2006. Škola má v roce 2006 sto let od založení. První akce ke sto letům školy byla výstava Poselství jednoho století pořádáná v galerii J.Trnky na náměstí Republiky v Plzni. Na tuto výstavu připravil část výstavy věnovanou právě Bohumilu Konečnému (pouze kopie kreseb). Originál Kulometné roty jsem nakonec vzal alespoň na vernisáž, a byla obdivována všemi příchozími. Vernisáž byla ve středu 8.2.2006. Ke 100 letům školy jsem měl v úmyslu uspořádat menší výstavu pouze v Plzni. Mé činy však spustily lavinu.

Vyšla řada článků v novinách, ozvali se pamětníci a zejména paní doktorka Konečná manželka Bohumila Konečného, zájem o výstavu projevilo Západočeské muzeum v Plzni. Radní Plzeňského kraje pro kulturu Mgr. Martin Baxa mi zprostředkoval jednání s ředitelem Západočeského muzea PhDr. Františkem Frýdou a vedoucím oddělení kultury panem Vladimírem Líbalem. Dal jsem své síly dohromady s Františkem Ulčem a výsledkem byla velká výstava Bohumila Konečného v březnu - červnu 2007 v Západočeském muzeu v Plzni, vydání monografie Zapomenutý malíř Bohumil Konečný a na jaře 2008 premiéra dokumentárního filmu BIMBA - příběh zapomenutého malíře.

Na podzim 2009 se chystá pokračování výstavy do Obecního domu v Praze.

Mgr. Jan Hosnedl
kurátor výstavy

Partneři v plzeňské výstavy z roku 2007

Organizátoři výstavy děkují paní doktorce Evě Konečné a její rodině za pomoc a podporu!

Děkujeme Památníku národního písemnictví a všem soukromým sběratelům za zapůjčení originálů na výstavu!