Vernisáž výstavy úspěšně proběhla
aneb panu primátorovi nevzali v šatně kabát

Vernisáž výstavy proběhla 8. března od 17 hodin. Přednáškový sál muzea doslova praskal ve švech, vernisáže se zúčastnilo přes dvěstě lidí. Mezi vzácnými hosty byl primátor města Plzně ing. Pavel Rödl, radní pro kulturu Plzeňského kraje Mgr. Martin Baxa, náměstek primátora Plzně ing. Petr Náhlík, náměstkyně primátora JUDr. Marcela Krejsová a zejména manželka Bohumila Konečného - paní doktorka Eva Konečná s rodinou.

Vernisáž zahájil ředitel Západočeského muzea PhDr. František Frýda. V úvodu zahrála trampská skupina Sebranka píseň Rychlé šípy od Wabiho Ryvoly.
Učitel plzeňského gymnázia na Mikulášském nám. a kurátor výstavy Mgr. Jan Hosnedl seznámil přítomné se vznikem projektu Bimba - zapomenutý malíř Bohumil Konečný a také z jakých částí se tento projekt skládá. Jan Hosnedl také poděkoval sponzorům a řadě osobností, kteří pomohli (text naleznete zde).
Poté vystoupili dva zaštiťovatelé projektu - radní pro kulturu Plzeňského kraje Mgr. Martin Baxa a náměstek primátora Plzně ing. Petr Náhlík - a dále ředitel gymnázia na Mikulášském nám. Mgr. Josef Trneček.
Archivní záběry Bohumila Konečného i rozhovor s paní Konečnou a řadou dalších lidí přinesla ukázka z připravovaného televizního dokumentu Ladislava Moulise. (tuto ukázku naleznete zde).
Historik umění Tomáš Pospiszyl představil Bohumila Konečného jako malíře mnoha žánrů.
Poté zavzpomínal na svého přítele Bohumila Konečného druhý kurátor výstavy František Ulč a vyslovil přesvědčení, že název výstavy Zapomenutý malíř už dnes neplatí.
Na závěr okouzlila svým šarmem paní doktorka Eva Konečná - manželka Bohumila Konečného.
Člen skupiny Taxmeni Vráťa Vyskočil přednesl báseň Když R.Kiplinga a první část vernisáže zakončily dva citáty:

"Já chodil s Bimbou od první třídy a už tenkrát ho vodili kantoři od třídy ke třídě, aby klukům maloval na t abuli kovboje, koně, indiány. Byl to takový ideál mých klukovských let, milovali jsme společně Douglase Fairbankse a znali jsme se pak ještě na reálce. On maturoval o rok dřív, začali jsme stejně, ale já tercii opakoval. Tak mi o rok unikl." Miroslav Horníček

"Konečný, to byl člověk, který uměl v roce třicet sedm nebo třicet osm to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli. Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života neuznán, byl absolutní génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on." Kája Saudek

Přítomní se odebrali do prostoru výstavy a v úvodu historik umění Tomáš Pospiszyl představil monografii Zapomenutý malíř Bohumil Konečný, kterou pro výstavu sepsal. Slavnostního křtu se zúčastnil i primátor města Plzně ing. Pavel Rödl, "křest" knihy šampaňským provedla paní doktorka Konečná.
A pak už se prohlíželo, jedlo, povídalo, vzpomínalo ... Atmosféru dotvářel Jazz Quintet jazzovými melodiemi 40. let.
Přejme výstavě, ať se obrázky "zapomenutého" malíře Bohumila Konečného líbí a výstava ať má velkou návštěvnost! Přijeďte do Plzně i Vy! Rozhodně to stojí zato!

PS1: Dopolední tiskové konference se zúčastnil i zástupce generálního sponzora - generální ředitel společnosti Plzeňská teplárenská a.s. Mgr. Tomáš Drápela, na vernisáž se bohužel musel omluvit.
PS2: Na vernisáži bylo opravdu hodně lidí. Pan primátor Pavel Rödl přišel kvůli zasedání Rady města Plzně až na křest knihy a přeplněná šatna už mu nevzala kabát ... Situaci zachránila tisková mluvčí muzea Romana Němečková.

Pár fotek z vernisáže na ukázku

img_3163.jpg img_3170.jpg img_3173.jpg img_3181.jpg
img_3189.jpg img_3193.jpg img_3194.jpg img_3200.jpg
img_3205.jpg img_3211.jpg img_3219.jpg img_3221.jpg
img_3241.jpg img_3254.jpg img_3261.jpg img_3272.jpg
img_3280.jpg img_3290.jpg

© Fotosvět
Všechny fotografie je možné použít bezplatně i v novinách a časopisech za předpokladu uvedení autora.
Další fotografie naleznete (časem) zde.