Obecní dům v Praze |
Západočeské muzeum v Plzni |
  SŠ klub
  Arbor vitae
 
 

Aktuality


21.11.2008 Komentovaná prohlídka s Tomášem Pospiszylem
Ve středu 26. 11. se uskuteční od 17 hodin komentovaná prohlídka výstavy s historikem umění Tomášem Pospiszylem. Tomáš Pospiszyl je autorem monografie výstavy "Bohumil Konečný" a také autorem knihy Octobriana a Ruský underground. Patří k největším znalcům kauzy "Octobriana". Jako vstupenka na komentovanou prohlídku slouží vstupenka do výstavy. Srdečně Vás zveme!

13.11.2008 Večer pro Bohumila Konečného
Ve čtvrtek 6. 11. 2008 se uskutečnil Večer pro Bohumila Konečného. Zúčastnilo se ho přes dvěstě pozvaných hostů. Fotografie z tohoto večera naleznete zde, reportáž pak zde.
52443-vecer_bk.doc (25.5kB)

9.11.2008 Bryan Talbot na výstavě!
Výstavu Bohumila Konečného navštívil v sobotu 8.11. významný světový výtvarník a scénárista Bryan Talbot, autor i u nás vydaných knih Dobrodružství Luthera Arkwrighta a Srdce Impéria. Bryan Talbot je jeden z těch, kteří v 70. letech uvěřili v pravost Octobriany. Postavu Octobriany použil dokonce ve svém kultovním komiksu Dobrodružství Luthera Arkwrighta. Nyní se po letech dozvěděl pravé pozadí celé kauzy a shlédl originály hrdinky Amazony - Octobriany. Prohlídkou strávil téměř dvě hodiny, výstavou ho provedl kurátor výstavy Jan Hosnedl.
Do knihy hostů zapsal: "Excellent exhibition! Bryan Talbot, Suderland UK". Fotografie z návštěvy naleznete zde, o návštěvě informuje i ČT 24 nebo Hospodářské noviny.

36039-ti_bimba_talbot.pdf (175.6kB)
58019-bryan_talbot_shledl_originaly_octobriany.pdf (151.8kB)

9.11.2008 Bryan Talbot , Octobriana a Bimba
Na odpolední přednášce Bryana Talbota v pražském klubu Roxy (v rámci festivalu Komiksfest) spojitost Bryana Talbota a Octobriany připomněl ředitel ComicsCentra Václav Dort a pozval přítomné na výstavu. Bryan Talbot pak při předání cen vzpomněl na svou první známou "českou" komiksovou postavu - Octobrianu!
O návštěvě Bryana Talbota v Praze i jeho vztahu k Octobrianě informuje i ČT24.
Děkujeme pořadatelům Komiksfestu i ComicsCentru za pomoc při propagaci výstavy!

7.11.2008 Jak to vidí Václav Malý
Český rozhlas 2 uvedl 7. 11. 2008 rozhovor Jak to vidí Václav Malý.
Katolický biskup Václav Malý zve posluchače na výstavu Bohumila Konečného.
Záznam celého rozhovoru naleznete v příloze (nastavte si čas 18:26).
Václav MALÝ, katolický biskup o Bimbovi řekl:
"Já bych chtěl upozornit na jednu výstavu, která je v Obecním domě v Praze a sice je to výstava zapomenutého ilustrátora, pana Bohuslava Konečného, který měl přízvisko "bimba", což znamená holčička, on ilustroval Rodokapsy, ilustroval Foglarovky, ilustroval knížky pana Batličky, také Karla Maye. Byl to vynikající kreslíř a je radost tedy na té výstavě vidět především jeho kresby týkající se ztvárnění ženských těl nebo koní. Pro mě to bylo opravdu tedy velké překvapení. A i když jakoby ilustroval v literatuře, která jakoby nebyla hodna vysoké kultury, ale to já tady hodnotit nebudu, tak to řemeslo ovládal bezvadně, tak to bylo pro mě takové jako opravdu milé překvapení a tu výstavu jsem si s radostí tedy prohlédl a díky tedy některým Plzeňákům z jednoho gymnázia, kteří v podstatě uvedli ve známost tohoto zapomenutého ilustrátora, který bohužel v době normalizace vinou jednoho svého přítele, který potom emigroval, měl veliké potíže se Státní bezpečností a v podstatě nemohl veřejně už ani nic ilustrovat."
66729-vaclavmaly7_11_08.mp3 (7999kB)

4.11.2008 Bimba, Komiksfest a Bryan Talbot
Výstava BIMBA - dobrodružství Bohumila Konečného je jednou z doporučených výstav pražského Komiksfestu.
Výstavu BIMBA by měl během své návštěvy v Praze navštívit i významný světový výtvarník Bryan Talbot. Tento Angličan v 70. letech věřil pravosti Octobriany a dokonce ji použil ve svém komiksu!
Více o jeho návštěvě v Praze naleznete
zde.

 
Stránky archivovány webarchivem Národní knihovny ČR
www.khweb.net