09.03.2007 - (ček) - str. 01

Bimba? Ten maloval koně lépe než Burian, říká autor výstavy

 

Plzeň - S podpisem BIMBA se František Ulč seznámil dřív než dovedl číst. „V časopisech byly obrázky, které se mi líbily. Později jsem zjistil, že autorem je akademický malíř Bohumil Konečný,“ říká Ulč. Ten je spoluautorem výstavy Zapomenutý malíř Bohumil Konečný, která začala včera v Západočeském muzeu v Plzni. Právě Plzeň je rodištěm Konečného.
„Když Bartečkovy povídky v Mladém hlasateli ilustroval někdo jiný, už to nebylo ono,“ přemítá František Ulč. Jeho žena má nejraději Bimbovy obrazy s westernovými motivy. „Na koně byl Bimba lepší než Burian. Burianovi koně byli všechna čest, ale vypadali jako když právě vyšli od holiče. Kdežto Konečný kreslil koně, na nichž bylo vidět, jak dlouhou cestu mají za sebou,“ prohlašuje František Ulč.
Stovky obrazů, ilustrací a plakátů zaplnily celé patro. Značná část exponátů pochází ze sbírky, kterou díky přátelství s autorem nashromáždil právě František Ulč. „Když to kolem sebe vidím, napadá mě, že jsme pro výstavu zvolili špatný název. Bohumil Konečný není zapomenutý malíř. Hodně lidí jeho obrázky sbírá. Ale je dobře, že si ho připomene i veřejnost,“ uzavírá František Ulč.
Výstava potrvá do 29. dubna.

Foto popis| Jeden z plakátů Bohumila Konečného alias Bimby.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj