01.03.2007 - MARKÉTA ČEKANOVÁ - str. 05

Těšit se můžete na Orfea, Jeden svět i Mládka

 

Plzeň - Co divadlo, to premiéra, co výstavní síň, to vernisáž, co taneční parket, to ples. Tak vypadá březnová kulturní nabídka. Vybírat je opravdu z čeho.
Profesionální divadla se rozhodla servírovat v březnu buď Offenbacha, nebo dramata až horory. Divadlo J. K. Tyla připravilo hned dvě premiéry: tento víkend to bude klasická opereta Jacqouese Offenbacha Orfeus v podsvětí a za čtrnáct dnů se přidá baletní soubor s taneční inscenací severské klasiky: Ibsenova Peera Gynta. Po díle Jacqouese Offenbacha sáhlo i kabaretní a šantánové divadlo Pluto a připravilo představení nazvané Parády papá Offenbacha aneb Návrat Odyssea. Kromě stálých členů tohoto souboru se mohou diváci 19. března těšit ještě na Bronislava Kotiše, Dalibora Tolaše a Zdeňka Lahodu.
Divadlo Alfa se zase svou novinkou blíží severské neveselosti Henrika Ibsena. Tady dramaturgie sáhla po originálních pohádkách Arnošta Goldflama a představení dostalo název Krvavé koleno a jiné pohádky pro zlobivé. První diváci je zhlédnou v pondělí 5. března.

Muzeum zve na Tibet, připomene i „Bimbu“

Západočeské muzeum otevře v březnu dvě nové výstavy: zítra to bude Tibet, země neznámá a o týden později Bimba - osud zapomenutého malíře Bohumila Konečného. Tohoto plzeňského rodáka před rokem znovuobjevil Jan Hosnedl, zástupce ředitele gymnázia na Mikulášském náměstí, kde Bohumil Konečný před válkou studoval. Nové výstavy chystá také galerie „13“, která od konce měsíce nabídne tvorbu Miloslava Čelakovského, Galerie Jiřího Trnky, která chystá prezentaci Hornofalckého uměleckého spolku z Weidenu, Univerzitní galerie, kde se představí designer a pedagog Miroslav Klíma, Galerie Evropského domu, kde bude vystavovat své fotografie Libuše Jakubcová a nová výstava se objeví i v Návštěvnickém centru pivovaru: od 13. března se tam budete moci zajít podívat na obrazy Ivana Mládka.
Kino Beseda, divadélko JoNáš a Divadlo pod lampou budou koncem měsíce hostit mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2007. Během sedmi dnů promítnou čtyři desítky snímků z Česka, Ruska, Ameriky, Španělska, Afghánistánu, Nepálu, Arménie a dalších koutů světa.
Březen přinese také desítky plesů, zábav, bálů a maškarních. Kromě toho jsou ale připraveny i akce, při nichž se člověk ledacos zajímavého dozví. Rokycany si výstavou v muzeu připomínají 40 let souboru písní a tanců. O jeho začátcích bude 3. března vyprávět jeho zakladatelka.

Noc s Andersenem

Knihovna v Plasích zase chystá na poslední březnovou noc atraktivní dětskou Noc s Andersenem, při níž děti stráví dvanáct hodin v knihovně, obklopeny tajemnou atmosférou, kdy příběhy z knížek vystupují ven. První jarní den můžete také skrze kulturní zážitek pomoci potřebným. Lions club Bohemia Plzeň připravil další z tradičních benefičních koncertů Vlídný tmavomodrý svět. Jaro dýchne na publikum také na koncertě souboru písní a tanců Jiskra, který se uskuteční 16. března v divadle Alfa. Hosty večera nazvaného Bulo lásky... budou soubory Jiskřička a Lidová muzika z Třemošné a Josef Kuneš.

Foto popis| Ze zkoušky taneční inscenace Peera Gynta.
Foto autor| FOTO: ARCHIV MAFA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj