100 let s Bimbou

(8.2.2018)

V roce 2018 uplyne 100 let od narození malíře a ilustrátora Bohumila Konečného - Bimby. Narodil se v roce 1918 v Plzni. Na tento rok se chystají 4 výstavy v místech, kde Bimba žil a tvořil, vyjde kniha Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného, Česká televize přislíbila znovuuvedení dokumentátního filmu BIMBA - příběh zapomenutého malíře. Máte se rozhodně na co těšit! Podrobnosti naleznete v článku.

Připojený soubor: mapka-kopie.jpg mapka-kopie.jpg

Cyklus výstav ke 100 letům od narození Bohumila Konečného – Bimby

Bohumil Konečný přezdívaný Bimba je výjimečný a neprávem opomíjený malíř a ilustrátor 2. pol. 20.století. Je mistrem dynamických dobrodružných ilustrací a kreseb krásných žen. Je známý jako ilustrátor knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, je ale i autorem řady reklamních plakátů. Jeho kariéru velmi poznamenala aféra s komiksovou hrdinkou Amazonou - Octobrianou. Zájem o Bimbovu pozapomenutou tvorbu obnovila zejména dvojice velkých výstav v Západočeském muzeu v Plzni v roce 2007 a v Obecním domě v Praze v roce 2008, které připravili kurátoři Jan Hosnedl a František Ulč. V rámci výstav vznikla i monografie Tomáše Pospiszyla Bohumil Konečný a dokumentární film Ladislava Moulise Bimba - příběh zapomenutého malíře.

Bohumil Konečný se narodil 18. 4. 1918 v Plzni a žil zde až do absolvování reálky. Od konce 30. let do počátku 80. let žil v Praze s krátkou přestávkou, kdy na počátku 40. let působil ve Zlíně jako reklamní ilustrátor pro firmu Baťa. Celý život jezdil na Severní Plzeňsko na Piplův mlýn. V 80. letech se odstěhoval s manželkou za svojí dcerou do Kožlan, kde v roce 1990 zemřel.

V roce 2018 uplyne 100 let od narození tohoto geniálního tvůrce. Na tento rok připravuje Středoškolský klub v Plzni s kurátorem Janem Hosnedlem čtveřici vzpomínkových výstav v místech úzce spjatých s Konečného životem. Měly by proběhnout výstavy v refektáři v Mariánské Týnici na Severním Plzeňsku (červen – srpen 2018), v Galerii Villa Pellé v Praze (září – říjen 2018), v Galerii Jiřího Trnky na nám. Republiky v Plzni (prosinec 2018 – leden 2019). V jednání je výstava Bohumila Konečného na zámku ve Zlíně (jaro 2019).

Vzhledem k prakticky kompletnímu rozebrání obou vydání původní monografie Tomáše Pospiszyla (nakl. Arbor Vitae) plánujeme i vydání knihy Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného.  Provedli jsme také celkovou rekonstrukci webových stránek www.bimba.cz. Česká televize přislíbila znovuuvedení dokumentárního filmu Ladislava Moulise BIMBA – příběh zapomenutého malíře.

Výstava bude zahrnovat okolo 150 originálů (zapůjčených z velké části ze soukromých sbírek, částečně z Památníku národního písemnictví) a dalších reprodukcí. Od doby poslední výstavy se objevila celá řada unikátních originálů – například obálka Mladého hlasatele s boxujícími chlapci, obálka Vpředu s Foglarovou povídkou „Nevzdávej se!“, obálka Malého čtenáře s indiány či několik neznámých obálek z Humoristických listů s Bimbovými úžasnými pin-up girls. Rádi bychom, aby se na výstavách objevily i originály z Mladého hlasatele a foglarovek, které byly řadu let nepřístupné v zapečetěném bytě Jaroslava Foglara.

Výstavu bude doplňovat projekce dokumentárního filmu i komentované prohlídky s kurátorem výstavy a další doprovodný program. Nad výstavou převzali záštitu hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, náměstci primátora Plzně Martin Baxa a Petr Náhlík a radní pro kulturu hlavního města Prahy Jan Wolf. Město Plzeň zahrnulo projekt do programu oslav roku 2018.

Podrobnosti o projektu a výstavách sledujte na www.bimba.cz. Originály se budou na výstavách obměňovat, doporučujeme návštěvu všech výstav. Srdečně Vás zve

Jan Hosnedl – kurátor výstav

 

PS: Pokud máte doma nějaký neznámý originál Bohumila Konečného (či o nějakém víte), ozvěte se prosím na moji mailovou adresu janhosnedl@tiscali.cz. Pokud byste byli ochotni výstavy či vydání katalogu finančně podpořit, ozvěte se prosím taktéž. Projekt je finančně velmi náročný. Moc děkuji!