100 let s Bimbou

(8.2.2018)

V roce 2018 uplyne 100 let od narození malíře a ilustrátora Bohumila Konečného - Bimby. Narodil se v roce 1918 v Plzni. Na tento rok se chystají 4 výstavy v místech, kde Bimba žil a tvořil, k výstavám vyjde katalog, Česká televize přislíbila znovuuvedení dokumentátního filmu BIMBA - příběh zapomenutého malíře. Máte se rozhodně na co těšit! Podrobnosti naleznete v článku.

Připojený soubor: mapka-kopie.jpg mapka-kopie.jpg

Cyklus výstav ke 100 letům od narození Bohumila Konečného – Bimby

Bohumil Konečný přezdívaný Bimba je výjimečný a neprávem opomíjený malíř a ilustrátor 2. pol. 20.století. Je mistrem dynamických dobrodružných ilustrací a kreseb krásných žen. Je známý jako ilustrátor knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, je ale i autorem řady reklamních plakátů. Jeho kariéru velmi poznamenala aféra s komiksovou hrdinkou Amazonou - Octobrianou. Zájem o Bimbovu pozapomenutou tvorbu obnovila zejména dvojice velkých výstav v Západočeském muzeu v Plzni v roce 2007 a v Obecním domě v Praze v roce 2008, které připravili kurátoři Jan Hosnedl a František Ulč. V rámci výstav vznikla i monografie Tomáše Pospiszyla Bohumil Konečný a dokumentární film Ladislava Moulise Bimba - příběh zapomenutého malíře.

Bohumil Konečný se narodil 18. 4. 1918 v Plzni a žil zde až do absolvování reálky. Od konce 30. let do počátku 80. let žil v Praze s krátkou přestávkou, kdy na počátku 40. let působil ve Zlíně jako reklamní ilustrátor pro firmu Baťa. Celý život jezdil na Severní Plzeňsko na Piplův mlýn. V 80. letech se odstěhoval s manželkou za svojí dcerou do Kožlan, kde v roce 1990 zemřel.

V roce 2018 uplyne 100 let od narození tohoto geniálního tvůrce. Na tento rok připravuje Středoškolský klub v Plzni s kurátorem Janem Hosnedlem čtveřici vzpomínkových výstav v místech úzce spjatých s Konečného životem. Měly by proběhnout výstavy v refektáři v Mariánské Týnici na Severním Plzeňsku (červen – srpen 2018), v Galerii Villa Pellé v Praze (září – říjen 2018), v Galerii Jiřího Trnky na nám. Republiky v Plzni (prosinec 2018 – leden 2019). V jednání je výstava Bohumila Konečného na zámku ve Zlíně (jaro 2019).

Vzhledem k prakticky kompletnímu rozebrání obou vydání původní monografie Tomáše Pospiszyla (nakl. Arbor Vitae) plánujeme i vydání výstavního katalogu, který bude obsahovat kvalitní reprodukce části vystavených originálů tak, jak nikdy nebyly publikovány. Provedli jsme také celkovou rekonstrukci webových stránek www.bimba.cz. Česká televize přislíbila znovuuvedení dokumentárního filmu Ladislava Moulise BIMBA – příběh zapomenutého malíře.

Výstava bude zahrnovat okolo 150 originálů (zapůjčených z velké části ze soukromých sbírek, částečně z Památníku národního písemnictví) a dalších reprodukcí. Od doby poslední výstavy se objevila celá řada unikátních originálů – například obálka Mladého hlasatele s boxujícími chlapci, obálka Vpředu s Foglarovou povídkou „Nevzdávej se!“, obálka Malého čtenáře s indiány či několik neznámých obálek z Humoristických listů s Bimbovými úžasnými pin-up girls. Rádi bychom, aby se na výstavách objevily i originály z Mladého hlasatele a foglarovek, které byly řadu let nepřístupné v zapečetěném bytě Jaroslava Foglara.

Výstavu bude doplňovat projekce dokumentárního filmu i komentované prohlídky s kurátorem výstavy a další doprovodný program. Nad výstavou převzali záštitu hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, náměstci primátora Plzně Martin Baxa a Petr Náhlík a radní pro kulturu hlavního města Prahy Jan Wolf. Město Plzeň zahrnulo projekt do programu oslav roku 2018.

Podrobnosti o projektu a výstavách sledujte na www.bimba.cz. Originály se budou na výstavách obměňovat, doporučujeme návštěvu všech výstav. Srdečně Vás zve

Jan Hosnedl – kurátor výstav

 

PS: Pokud máte doma nějaký neznámý originál Bohumila Konečného (či o nějakém víte), ozvěte se prosím na moji mailovou adresu janhosnedl@tiscali.cz. Pokud byste byli ochotni výstavy či vydání katalogu finančně podpořit, ozvěte se prosím taktéž. Projekt je finančně velmi náročný. Moc děkuji!